You are currently viewing Spora podwyżka ZUS w 2023 roku

Spora podwyżka ZUS w 2023 roku

Każdy przedsiębiorca jest przyzwyczajony do stałych podwyżek składek ZUS, jednak tym razem rząd planuje znacząco zwiększyć ich wysokość. Wzrost wyniesie aż 15%. poniżej przytaczamy kilka informacji na temat planowanych zmian.

Ile dokładnie wyniesie składka ZUS w 2023?

Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych od przyszłego roku będą co miesiąc przelewać na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę wysokości 1398,84 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć wysokość składek na NFZ. Ta prawdopodobnie również się zwiększy.

Warto zauważyć, że planowana podwyżka będzie najwyższą w historii. 

Wyższy ZUS dla nowo zakładanych firm

Podwyżka nie ominie również firm dopiero zaczynających swoją działalność na rynku.  Preferencyjne składki dla mikroprzedsiębiorców również ulegną zmianie — ich wysokość jest skorelowana z kwotą płacy minimalnej, a ta z początkiem roku również zostanie zwaloryzowana. Jeśli plany rządu zostaną zrealizowane, wysokość preferencyjnych składek wyniesie 321,12 zł.

Wobec nadchodzących zmian, warto zastanowić się nad formą opodatkowania i wyborem takiej, która będzie najkorzystniejsza w obliczu podwyżki ZUS w 2023 roku.

Szukają Państwo firmy świadczącej usługi księgowe w Czeladzi?

Zapraszamy do kontaktu